Czy w 2016 roku za klapsa można iść do więzienia? Czy klaps to w ogóle bicie?

Na temat klapsów i bicia powstało już pierdyliard wpisów, od grzyba dyskusji i kłótni. Zwykle pokolenia naszych ojców i dziadków z nami samymi. Sama uczestniczyłam ostatnio w jednej takiej wymianie zdań. Jednak to co najbardziej mnie przeraża to nawet nie to, że ludzie, którzy sami byli bici nie widzą nic złego w przemocy, a to, że bardziej niż skrzywienia psychiki swojego dziecka obawiają się… konsekwencji prawnych. Po wpisaniu w wyszukiwarkę „bicie dziecka a psychika” wyświetla nam się 260 tys. wyników, natomiast „bicie dziecka prawo” to grubo ponad pół miliona wyników.

Rozumiesz to?  Ja nie.

Ale odpowiem Ci, bo być może tylko to uchroni Twoje dziecko przed zniszczeniem mu psychiki, przed ranami, które nigdy się nie zagoją.

Czy klaps to bicie? Według definicji PWN klaps to „uderzenie dłonią na płask, najczęściej w pośladki”[1]. Czym jest uderzenie jeśli nie przemocą?

Nawet do dwóch lat. Tyle grozi Ci za spowodowanie obrażeń, które nie wymagają hospitalizacji.[2] Tak, tych siniaków na dupie, którymi ponoć  chwaliliście się w dzieciństwie, które miały rzekomo być ranami wojennymi, dumnie na tejże dupie noszonymi po wywiadówce.

Nie będę już pisać o karach jakie grożą za spowodowanie obrażeń wymagających hospitalizacji, czy ze szczególnym okrucieństwem, bo wierzę, że tego typu ludzie nie odwiedzają mojego bloga.

Niestety kara więzienia prawdopodobnie nie grozi tym, którzy biją tak żeby nie było widać czy nie było obrażeń (hasło „jak bić żeby nie było śladów” – 195 tysięcy wyników w wyszukiwarce), co najwyżej ograniczenie czy pozbawienie praw rodzicielskich.

Czy wiesz, jak bardzo mylisz się pisząc „ja byłem bity i wyrosłem na porządnego człowieka”? Porządnego, bo podnosisz rękę na słabszą od siebie istotę? Bo wolisz żeby dziecko bało się Ciebie, sorry według Ciebie – szanowało – niż kochało? To czego nauczysz swojego dziecka to oprócz tego, że nie może mieć do Ciebie zaufania to tego, że można być agresywnym w stosunku do innych, w szczególności słabszych (a już w ogóle popłynąłeś w temacie jeśli przyłożyłeś dziecku za to, że… bił się/bił kogoś… Halo? Logika? Jesteś?). Chciałbyś tego?

Czy wiedząc, że klaps to przemoc, jesteś w stanie uderzyć swojego podwładnego, znajomego, może rodzica? Nie, prawda? Nie zrobisz tego, dlaczego więc chcesz zrobić to osobie, która jest całkowicie bezbronna, która pragnie tylko dwóch rzeczy – miłości i poczucia bezpieczeństwa?

Bo inaczej nie potrafisz. Nie potrafisz zapanować nad dzieckiem. Bez przemocy. Przeczytaj to jeszcze raz. Nie czujesz, że coś jest nie tak? Że poniosłeś porażkę na całej linii? Trochę szkoda mi Ciebie, bo wierzę, że to tak nie do końca Twoja wina…

Podziękuj w duchu swoim rodzicom, prawdopodobnie przez nich poniosłeś tą porażkę. Pewnie sami byli bici, wychowywani w tym kanonie i nie wyciągnęli z tego lekcji. Nie dało się, to co wynieśli to upokorzenie  i mylne poczucie, że zasługują na brak szacunku ze strony najbliższych. Że dzieci to gorszy sort.  Ale mam dla Ciebie też dobrą wiadomość. Zmienić się możesz zawsze, tu i teraz. Masz przewagę nad swoimi rodzicami, bo czytasz właśnie ten tekst i masz szansę położyć się dziś wieczorem i pomyśleć „kurczę, faktycznie”. Nie wstydź się, bo tylko krowa nie zmienia zdania. Ja zmieniłam w wielu kwestiach i nie boję się do tego przyznać, dlaczego więc Ty nie zrobisz tego?  Przestań z dumą opowiadać o tym, jaki z Ciebie dobry człowiek wyrósł dzięki pasowi, bo tak nie jest, i po prostu… nie bij. Szanuj. Zobaczysz jakie fajne relacje może mieć rodzic z dzieckiem, gwarantuję. :)

 

300x300

 

[1]http://sjp.pwn.pl/slowniki/klaps.html
[2] Art. 157.
§ 1. Kto powoduje naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia, inny niż określony w art. 156 § 1,
podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
Advertisements

5 thoughts on “Czy w 2016 roku za klapsa można iść do więzienia? Czy klaps to w ogóle bicie?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s