Tak dużo czasu poświęcamy dzisiaj odżywianiu się. Tworzymy nowe diety, wymyślamy rozmaite przepisy. Wykorzystujemy sporą część dnia na zakupy i przygotowywanie posiłķów. I jak się bliżej przyjrzymy całemu temu procesowi i temu, co się z tym wiąże oraz efektom, dojdziemy do wniosku, że coś tu nie gra. Jak wszystko wokół skomplikowaliśmy także i kwestię odżywiania się. Spożywamy głównie wysokoprzetworzoną żywność, wytwarzaną i faszerowaną chemikaliami dla "polepszenia" smaku i przedłużenia trwałości. Wyznaczamy sobie sztuczne godziny spożywania posiłków i jemy to co narzuca nam dana dieta, a nie to, co podpowiada nam organizm. A konsekwencją tego są choroby. Najgorsze jest to, że chorują nasze dzieci.

Czy nie lepiej wrócić do korzeni i odżywiać się zgodnie z naturą? Ale co to dzisiaj znaczy "zgodnie z naturą"? Na pewno nie jest to łatwe zważywszy na jakość wody, gleby i powietrza. Ale spróbować można, na tyle na ile się uda, dla zdrowia naszych pociech i lepszego jutra.

Więc jak jeść żeby być zdrowym? Na to pytanie próbuje odpowiedzieć wiele osób - dietetyków, naukowców, lekarzy. I znowu komplikują stwarzając coraz to nowsze teorie.

Dla mnie sprawa wydaje się dość prosta. Żeby być zdrowym i czerpać z jedzenia same korzyścii, najważniejsza jest jakość. Jakość czyli produkty w 100% naturalne, świeże, uprawiane w zdrowym środowisku. I takimi produktami chcę karmić własne dziecko. Warzywa i owoce, które rosną tuż obok, na żyznej ziemi, niesypane chemią, z prawdziwych nasion, a nie modyfikowanych genetycznie. Sadzone z miłością przez człowieka, który dba i kocha te rośliny. I tyle.

A jak często jeść? Kiedy poczuję głód. Co jeść? To na co w danej chwili mam ochotę. Jaką dietę stosować? Żadną. Jakie potrawy przygotowywać? Proste.

Ale czy jest to takie proste? Tak. Kupuj od gospodarza albo w zaufanych sklepach z ekologiczną żywnością. Kupuj lokalne produkty, bo tylko takie będą świeże. A kupując zioła, oleje i herbaty, pilnuj żeby były bio i z certyfikatami. I daj przykład swojemu dziecku, niech wyniesie z domu dobre nawyki. Daj mu lepsze życie w zdrowiu i świadomość tego, co dobre dla naszej planety.

Smacznego.